Модул за камера со мрежен зум од 2MP 72x

Краток опис:

УВ-ЗН2172

Модул за мрежна камера 72x 2MP
Одлична компатибилност за интеграција на PT единица

 • Максимална резолуција: 2MP (1920×1080), максимален излез: Full HD 1920×1080@30fps слика во живо
 • Содржи 1T интелигентна пресметка, поддржува длабоко учење на алгоритам и ја подобрува изведбата на алгоритам за интелигентни настани
 • Поддршка H.265/H.264/MJPEG алгоритам за компресија на видео, конфигурација за квалитет на видео на повеќе нивоа и поставки за сложеност на кодирање
 • Ниско осветлување на Starlight, 0,001 Lux/F1,8 (боја), 0,0005 Lux/F1,8 (B/W) ,0 Lux со IR
 • 72x оптички зум, 16x дигитален зум
 • Поддршка за оптичко замаглување, значително го подобрува ефектот на магла на сликата


Детали за производот

Ознаки на производи

Опис на производот

 • UV-ZN2172 е ултра-телефото ѕвездена светлина на ниво на ултра ниска фотографија 1080P full HD двоканален единечен IP фузија сè-во-едно-јадрен модул, базиран на H.265 што шифрира интелигентна видео слика со висока ефикасност и ниска бит-стапка процесор, а во исто време со SONY ултра ниско Сензорот за слика со висока дефиниција со осветлување може да емитува видео-слики со висока дефиниција на ниво од 2,1 милиони пиксели во целосно реално време, обезбедувајќи јасен, мазен и мазен квалитет на сликата и фини детали за сликата. Интегрира леќа со видлива светлина со ултра висока дефиниција со оптички зум од 72x и може да обезбеди уште еден канал за видео пристап во исто време. Завршува двоканален влез и унифицирано кодирање преку движењето и излегува преку една IP адреса. Може да се користи за интеграција на производи како што се камери со купола со променлива брзина, интегрирани навали и други производи. Обезбедува многу функционални интерфејси, двоен излез и системи за поддршка, особено погодни за надворешни, сообраќај, средини со слаба осветленост и други ситуации со видео надзор кои бараат висока резолуција и автоматски фокус. Може да се користи за петрохемија, електрична енергија, гранична и крајбрежна одбрана, како и за складишта за опасни материи. , Парковите, пристаништата, пристаништата, заштитата од пожари и други безбедносни места за следење обезбедуваат видео слики со ултра ниско осветлување со низок код и севкупни решенија.
 • Основни функции за откривање
 • Технологија со 3 текови, секој пренос може да биде независно конфигуриран со резолуција и стапка на слики
 • ICR автоматско префрлување, 24 часа дневен и ноќен монитор
 • Компензација на задно осветлување, автоматско електронско бленда, приспособување на различна средина за следење
 • 3D дигитално намалување на шумот, потиснување на висока светлина, електронска стабилизација на сликата, динамика на оптичка ширина од 120 dB
 • 255 поставки, 8 патроли
 • Временско снимање и снимање на настани
 • Функции на часовник со еден клик и Функции за крстарење со еден клик
 • Едноканален аудио влез и излез
 • Функција за поврзување на аларм со вграден влез и излез за аларм со еден канал
 • Функции Bluetooth, WiFi и 4G
 • 256G Micro SD / SDHC / SDXC
 • ONVIF
 • Изборни интерфејси за практично проширување на функциите
 • Мала големина и мала моќност, лесна за вметнување PT единица, PTZ

Апликација:

Долготрајниот зум од 72xмодул за камерае иновативен електро-оптички интегриран дизајн. Неговата фокусна должина достигнува 504 mm, што обезбедува функции за следење на долги растојанија, како што се петрохемиски, електрична енергија, гранична и крајбрежна одбрана, место за складирање опасни материи, голем парк, морско пристаниште и пристан, заштита од шумски пожари и други безбедносни места за следење. Има мала големина и тежина, што може да заштеди многу простор за целата машина, како и трошоците за испорака.

UV-ZN2172 со објектив со фокусна должина од 504 mm има максимално зголемување од 72x, што може да види сè на 3 километри. Со помош на оптичка магла, против тресење, против топлотен бран и други функции, може да се каже дека нема да биде под никакви временски услови. Ќе влијае на ефектот на откривање

Пристаништа, пристаништа, спречување шумски пожари, поморско спасување, платформи за дупчење, инспекции на електрични кули и други сценарија за примена се погодни за употреба на овој модул за камера

Решение

Во моментов, вкупната километража на експресните патишта во мојата земја достигна 30.000 километри, рангирана на второто место во светот. Министерството за комуникации планира до 2020 година автопатите во Кина да достигнат 70.000 километри. Со развојот на економијата и подобрувањето на животниот стандард на луѓето, експресните патишта брзо се прошируваат во Кина. Во исто време, некои области почнаа да воведуваат мониторинг на автопатот во системот за изградба на управување со сообраќајот и почнаа да играат улога. Меѓутоа, со зголемувањето на обемот на системските апликации, како ефективно да се изгради мрежен систем за следење од големи размери и како ефективно да се заштитат инвестициите стана се поважно за сите.
Експресниот пат ги следи условите на патиштата во реално време на главните експресни патишта. Одделенијата за апликација на системот за следење вклучуваат единици како што се Канцеларијата за управување со експресни патишта, Општинското биро за управување со сообраќај и Одделот за провинциски транспорт. Со долгогодишно искуство во индустријата за надзор и многу производни линии, лансиравме специјална камера за автопат. Автопатите се изградени меѓу градовите, со големи просторни распони, сурови надворешни средини и високи трошоци за одржување. При дизајнирање на систем за следење, треба да се избере опрема со зрела технологија и стабилна работа. Ласерската камера на долги растојанија Hepu Weishi го надополнува сето ова, поставувајќи оптички влакна на продолжетокот на експресниот пат за пренос на видео и сигнали за обратна контрола. Оптичкото влакно има долго растојание на пренос, слабо слабеење на сигналот и ниска цена, што е погодно за пренос на долги растојанија. Откако ќе заврши поставувањето, може да се користи во текот на целата година, што може ефективно да ги намали трошоците за одржување. Користете купола со голема брзина или ласерска камера на долги растојанија и камера за термичка слика за да ги надгледувате возилата што минуваат на предниот дел.
Може ефикасно да ги реши проблемите со силните пречки на светлината од автомобилските светла, двонасочното покривање со повеќе ленти во исто време, широк агол на гледање, јасна слика дење и ноќе, итн., за да го исполни 24-часовното следење во реално време на автопати во рамките на 800-1500 метри.72x optical zoom camera

Спецификации

Спецификации

КамераСензор за слика1/2,8” Прогресивно скенирање CMOS
Минимално осветлувањеБоја:0,001 Лукс @ (F1.8, AGC ON); Б/Ш: 0,0005 Лукс @ (F1,8, AGC ВКЛУЧЕНО)
Бленда1/25 до 1/100.000 сек; Поддржете го одложеното затворање
ОтворDC погон
Прекинувач за ден/ноќICR сече филтер
Дигитален зум16x
ЛеќиФокусна должина7-504 mm, 72x оптички зум
Опсег на блендаF1.8-F6.5
Хоризонтално поле на гледање42-0,65° (широка теле
Минимално работно растојание100mm-2500mm (широка-телевизија)
Брзина на зумирањеПриближно 6 секунди (оптички, широко-телефонски)
Стандард за компресијаВидео компресијаH.265 / H.264 / MJPEG
H.265 ТипГлавен профил
H.264 ТипПрофил на основна линија / Главен профил / Висок профил
Брзина на битови на видеото32 Kbps~16Mbps
Аудио компресијаG.711a/G.711u/G.722.1/G.726/MP2L2/AAC/PCM
Аудио брзина на битови64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/16-64Kbps(AAC)
Слика(Максимална резолуција:1920*1080 гГлавен тек50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
Трет поток50 Hz: 25 fps (704 x 576); 60 Hz: 30 fps (704 x 576)
Поставки за сликаЗаситеноста, осветленоста, контрастот и острината може да се прилагодат преку клиентската страна или прелистувајте
BLCПоддршка
Режим на експозицијаAE / Приоритет на отворот / Приоритет на блендата / Рачна експозиција
Режим на фокусирањеАвтоматски фокус / Еден фокус / Рачен фокус / Полуавтоматски фокус
Изложеност на областа / ФокусПоддршка
Оптичко замаглувањеПоддршка
Стабилизација на сликаПоддршка
Прекинувач за ден/ноќАвтоматско, рачно, тајминг, аларм
3D намалување на шумотПоддршка
Прекинувач за преклопување на сликаПоддршка на BMP 24-битна слика за преклопување, приспособена област
Регион на интересПоддржете три потоци и четири фиксни области
МрежаФункција за складирањеПоддршка за Micro SD / SDHC / SDXC картичка (256G) офлајн локално складирање, NAS (NFS, SMB / CIFS поддршка)
ПротоколиTCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,SMTP,SNMP,IPv6
Протокол за интерфејсONVIF (ПРОФИЛ С, ПРОФИЛ Г)
ИнтерфејсНадворешен интерфејс36 пински FFC (мрежна порта, RS485, RS232, CVBS, SDHC, Влез/Излез на аларм
Линија Влез/Излез, напојување)
ОпштоРаботна температура-30℃~60℃, влажност≤95% (некондензира)
Општо НапојувањеDC12V±25%
Потрошувачка на енергија2,5W MAX (ICR, 4,5W MAX)
Димензии138,5х63х72,5мм
Тежина576 гр

Димензија

Dimension


 • Претходно:
 • Следно:


 • Претходно:
 • Следно: